Bizi Arayın
Yukarı Çık

EGO NEDİR?

 

EGO NEDİR?

 

Ego beynimizdeki katmanlardan biridir.  Freud’un bilincin orta aşması olarak izah ettiği ego çevre ile benliğimiz arasındaki denge unsurudur. Kimi zaman kendimizle ilgili oluşturduğumuz gizli düşüncelerdir. Ego aynı zamanda kişinin devamlı kendini ortaya koyması ve kendi özelliklerini yüceltmesidir. Sağlam karakterli, bir insan egosunu kontrol altında tutar. Bu dengeyi kurabilen insanlar özsaygı ve özgüven sahibi insanlardır. Ancak bu dengeyi kaçıranlar bir aşağılık kompleksinin de getirdiği kanıtlama çabası ile devamlı kendini diğer insanlardan üstün görme ve bunu kanıtlama eğilimindedir.

İçimizde iki ses vardır. İkiside sürekli konuşur. Birisi egonun sesi diğeri ruhumuzun sesidir. Peki nasıl ayırırız bu iki sesi?

Egonun sesi yüksek çıkar, sabırsız ve huzursuzdur. Hemen dikkat çekmek ve farkedilmek ister. Aslında ilgi manyağıdır, ilginin hep üzerinde olmasını ister.. Bahaneler üretir. Haklı çıkmak ister. En doğrusunu o bilir ve bunu göstermek ister. Eleştirir zannederken hırpalar, açıklar zannederken karalar. Açığa çıkarılmaktan hoşlanmaz. Saygısızdır, kolaylıkla kabalaşır. Acıyı hissetmekten çok acıtmayı seçer. Bu nedenle çok gevezedir.

Ruhun sesi, sakindir ve yumuşaktır. Gündelik koşuşturmlar içindeyken pek duyulmaz. Yinede sesini yükseltmez sabırlıdır. Er ya da geç farkedileceğini bilir. Sosyal normlardan, rollerden, sonradan edinilen kimliklerden uzak, öz varlığının sesidir. Tüm varoluşla birlik halindedir. Kalbinde yükselen bir şarkı ya da şiir olabilir. Onunla iletişime geçmek için içini dinlemelisin. Belki meditasyon yaparak belki sakin kalarak onun sesini duyabilirsin. Ruhun sesini duydukça daha fazla huzur hakim olmaya başlar yaşamında. Neyi neden yaşadığını daha iyi anlayacak hale gelirsin.

Konuyla ilgili ibret  verici bir hikaye paylaşmak istiyorum;

Hz. Ali bir savaşta, bir düşmanı alt etti. Hemen kılıcını çekerek alt ettiği kişiyi öldürecekken tam bu sırada alt ettiği kişi Hz. Ali’nin mübarek yüzüne tükürdü. O anda Hz.i Ali kılıcını yere attı. Düşmanı öldürmekten vazgeçti. Bu duruma şaşırıp kalan düşman sordu : Neden kılıcını yere attın? Hani beni öldürecektin?

“Ben şu ana kadar Allah için savaşıyordum. Sen tükürdüğünde nefsime (egoma) kapılarak sana kılıcımı çekmek istemedim.”

Ego tarafından yönetilmek yerine,  kendi egomuza hakim olan bir hayat sürdürmek dileğiyle.

 

Canan ÖZALANYALI