Bizi Arayın
Yukarı Çık

NEFES

Hergün oradan oraya koşturan, birşeylere yetişmeye çalışan bizler, çoğunlukla nefes aldığımızın farkına bile varamayız. Muhyiddin İbnü’l-Arabi’ye göre kâmil insan her an her bir nefesin farkında olan insandır. Farkında olmak müdahil olmak değil, tanık ve şahit olmaktır.

Peki biz ne yapıyoruz da doğuştan bize bahşedilen tam ve doğal nefesimizi bozuyoruz. Tıpkı dik olan bir sırtın zamanla duruş bozukluğu sebebiyle kambur hale gelmesi gibi nefesi de heyecanlandığımızda, korktuğumuzda, endişelendiğimizde tutuyoruz. Bu davranış biçimi zamanla bizim doğuştan doğru olan tam ve bağlantılı nefesimizin bozulmasına sebep oluyor.

Doğru nefes nedir? Nasıl alınmalıdır? Aslında bunun tam net bir tarifi yoktur. Herkesin nefesi kendine özeldir. Önemli olan nefesi tam kapasiteyle içimize alıp bağlantılı şekilde sürdürebilmektir. Farketmemiz gereken en önemli şey nefesin vücudumuzun hangi bölgesine gitmediğini tesbit etmektir. Bunu kendi kendimize yapabileceğimiz gibi bir nefes koçu ile çalışabiliriz. Nefes koçu nefes gitmeyen yerleri tesbit ederek bunları açmaya çalışır ve rehberlik eder. Bir örnekle açıklamaya çalışırsak; eğer kaburganızın altındaki bölüme nefes yeterince ulaşmıyorsa, korkularınız olabilir, hayatla ilgili güven probleminiz olabilir. Kendinizi güçsüz ve zayıf hissediyor olabilirsiniz.

Nefes tıpkı denizin dalgalanması gibi hareket eder. Doğal nefes diyafram kasları yardımıyla karından başlayan, sonrasında göğüse ve tüm vücuda yayılan, bağlantılı derin nefeslerdir. Önce karın şişer karın alçalırken göğüs bölgesi şişer oradan da vücudun tümüne yayılır. Tam ve bağlantılı nefes, sinir sistemini ve beyindeki hormonları düzenler. Tam ve bağlantılı nefes bizi daha sakin ve dengede tutar.

Doğru ve yeterli nefes alırsak kandaki oksijen miktarı artar; hücrelerimize, organlarımıza daha çok oksijen gider. Bu da bizim daha sağlıklı , enerjik olmamızı, bağışıklık sistemimizin güçlenmesini sağlar. Vücutta oksijen miktarı arttığı için detoks etkisi oluşur. Bildiğimizin aksine, beden toksinleri idrarla ya da terle değil, büyük oranla nefesle atar.

Ruhsal anlamda da nefesin pek çok faydası vardır. Geçmişin üzüntü, pişmanlıkları ve geleceğin korkularından özgürleşip ana odaklanmamızı sağlar. Mevlâna’nın dizelerinde söylediği gibi;

“Dünle beraber gitti cancağazım

Ne kadar söz varsa düne ait

Şimdi yeni şeyler söylemek lazım”

Yeni bir sen inşaa etmek için nefesin mucizelerinden faydalanmanız dileğiyle,

Canan ÖZALANYALI