Bizi Arayın
Yukarı Çık

DIŞ DÜNYADAN İÇE YÖNELİŞ-MEDİTASYON

DIŞ DÜNYADAN İÇE YÖNELİŞ

Bazen susmak istersin. Tüm sessizlik seni ifade etsin istersin. Aslında sessizliğinde bir sesi vardır. Bu ses sana huzur verir. Seni içine alır tıpkı anne gibi kucaklar, sırtını okşar, şifalandırır. Bizler sessizlikten ve yalnız kalmaktan çok korkarız. Kaçarız sessiz ve yalnız kalacağımız her yerden ürkeriz. Alışmışız gürültüye içimize işlemiş korna sesleri, insanların koşturması, bağrışması, siren sesi, ambulans sesleri Şehir hayatının vazgeçilmezidir. Bu dış sese alışmış insan kendi varlığının sesini duyamaz hale gelir. Kendi varlığı dışındaki dış dünya ile doludur. Kendinden yavaş yavaş kopmakta olan insan dış dünya tarafından yönetilmeye başlar. Onun vereceği her kararı şartlar ve olaylar belirler. Oysa insan yüce bir varlıktır. Yüce varlık olduğunu keşfeden bir insan zamanla şartları oluşturmaya ve yönetmeye başlar. Bunu sağlamak aslında sadece kendi içselini yaşamakla başlar. Evet bu kadar kolay aslında dışarıda aramayı bırakıp kendi içimize yönelmek işin püf noktası.

Bunu nasıl yapıcaz ya da buna nasıl başlayacağız diye düşünüyor olabilirsiniz. Sadece kendinize zaman ayırmak sessiz bir ortamda iç dünyanıza yönelmekle başlayabilirsiniz. Bunun adı meditasyon’dur. Meditasyon dış dünyadan koparak kendi içselinize yönelmektdir. Kendi sessizliğinizle başbaşa kalmak ve kendinizi tüm halinizde sevmektir. Bunu yapmaya başladığınız anda artık dış dünyadan beklediğiniz sevgi, huzur ve ilgiyi kendi kendinize vermeye başlayacak hayatınızda yaşadığınız stresi azaltacaksınız. Meditasyonun araştırmalar tarafından kanıtlanmış faydaların kısa bir özeti: Stresi azaltıyor Harvard Tıp tarafından beyin MR’ları çekilerek yapılan araştırmalar meditasyonun beyindeki gri maddeleri biolojik olarak değiştirerek endişe ve stresi azaltabileceğini gösteriyor. Stresle bağlantılı yaşlanmayı yavaşlatıyor Nobel ödüllü araştırmacı Elizabeth Burns’ün 2012’de yayınladığı bir araştırma, 8 hafta boyunca günde sadece 12 dakika meditasyon yapmanın telomeraz aktivitesini %43 arttırdığını kanıtlamış. Telomeraz aktivitesi hücresel yaşlanmayı geciktiriyor. Bu da meditasyonun stresle bağlantılı yaşlanmayı yavaşlatabileceğini gösteriyor. Mutluluk seviyenizi yükseltiyor Hepimizin beynimizin hangi tarafının daha aktif olduğu tarafından belirlenen bir mutluluk seviyesi var. Beynin sol tarafı aktif olduğunda moralimiz yüksek oluyor, örneğin enerjik, pozitif, coşkulu hissediyoruz. Beynin sağ tarafı aktif olduğunda ise tam tersine moralimiz bozuk oluyor; endişeli, sinirli, mızmız hissediyoruz. Sağ ve sol taraftaki aktivitelerin birbirine oranı dinlenme halindeyken ölçüldüğünde ikisinden biri daha baskın çıkıyor. Bu oran da moralimizin genel halini belirliyor. Bunu bir skala olarak düşünürsek çoğumuz ortalarda biryerlerdeyiz, bazı günlerimiz iyi oluyor, bazı günler kötü. Bu skalanın iyice sağında olanlar depresyona girmeye meyilli oluyor. İyice solunda olanları ise kötü olaylar bile fazla etkilemiyor. Araştırmalar gösteriyor ki meditasyonla beynimizdeki aktivite yoğunluğunu sola doğru kaydırmak mümkün. Bu konuda yapılan bir deneyde, yüksek stresli bir ortamda çok yoğun tempoda çalışan bir gruba 8 hafta boyunca günde yarım saat farkındalık meditasyonu yaptırılmış. Deney öncesi ve sonrası beyin aktiviteleri ölçülmüş. Meditasyon öncesi beyindeki aktivite moralin düşük oluğu sağ tarafta daha yoğunken, sonrasında moralin yüksek olduğu sol tarafa doğru kaymış.

Bunun gibi pek çok diğer araştırma meditasyonun mutluluk seviyesini arttırmada etkili olduğunu gösteriyor. Öğrenmeyi ve Hafızayı Geliştiriyor Beyin MR’ları meditasyon sonrası beynin öğrenme ve hatırlamayı sağlayan bölgelerinde gri maddelerin arttığını gösteriyor.

Kalp sağlığı ve yüksek tansiyon üzerinde etkili Yüksek kalp krizi riski taşıyan 200 kişi ile 5 yıl süren bir araştırma sonucunda meditasyon yapan grupta yapmayanların 1.6 katı daha az kalp krizi ve ölüm görülmüş. Meditasyon gevşemeyi sağlıyor. Gevşeme sayesinde vücutta kan damarlarını açan nitrik oksit adlı madde salgılanıyor. Bu da tansiyonun düşmesini sağlıyor. 2008 yılında yapılan bir araştırma yüksek tansiyon ilacı alan 60 kişi arasında meditasyon yapmaya başlayan 40 kişinin tansiyon ilacı almayı bırakabildiklerini göstermiş. Meditasyon denince akla egzotik ritüeller, garip kılıklı kişilerin tuhaf sesler çıkartarak yaptıkları acayip şeyler geliyor. Gerçekte meditasyon tamamen zihnimizi eğittiğimiz, farkındalığımızı ve duyarlılığımızı arttıran çok ama çok basit bir egzersiz. Herkes yapabilir ve yapmaya başladıktan kısa bir süre sonra faydalarını görmek mümkün. Önemli olan devamlılık. Bu açıdan fiziksel egzersizlerden bir farkı yok. Nasıl spor salonuna sadece girip çıkarak kas yapmak mümkün değilse, hiçbir şey yapmadan oturarak meditasyondan fayda sağlamak da mümkün değil. Genel olarak meditasyon dikkatinizi tamamen nefesinize, veya başka bir objeye odaklamak ve bu sırada zihne gelen düşünceleri fark ederek odağınızı tekrar nefesinize çevirmekten ibaret.

Canan ÖZALANYALI